צילום אווירי מבוצע באמצעות מצלמה הממוקמת במטוס או באמצעי תעופה אחר. כעיקרון, תצלומי האוויר נחלקים לשני סוגים עיקריים הנקבעים על פי זווית הצילום: צילום אלכסוני וצילום אנכי. צילום אלכסוני או צילום משופע הוא צילום שמיועד בעיקר לענות על צרכים צבאיים, וזאת בשל יכולתו לצלם שטח גדול בצילום בודד, וכן בשל הצורך לצלם שטחים שלא מתאפשר לטוס בהם. סוג הצילום הנוסף- הצילום האנכי- משמש לצרכים אזרחיים, כמו למשל לצורך הפקת מפות.

בצילום אנכי, המטוס יוצר חפיפה בין שני צילומים סמוכים וזאת כדי שלא להחמיץ שטח צילום ולהגביר את יכולתו להתאים את הצילום למפה בעזרת נקודות שמיקומן ידוע. חפיפה זו מאפשרת ראייה תלת-ממדית של השטח וזאת בעזרת מכשיר הנקרא סטראוסקופ. על גבי צילום אווירי אנכי מופיעים הפרטים הבאים:מספר התצלום או מספר הרצף, שעת הצילום, גובה המטוס , הגורם המצלם, אורך המוקד , סוג המצלמה, בועת פילוס וצלבי מרכז.

פתרון לקשיים בצילום

פעמים רבות בתצלומים אוויריים נראים עיוותים שנגרמים מתנועת המטוסים, משינויים במהירות של הטיסה או מעיוותי קנה-מידה. אחת הדרכים להתגבר על זאת היא באמצעות הפיכת העיוותים לאורתופוטו, שהוא למעשה תצלום אוויר מיושר שהעיוותים כבר הוסרו ממנו. האורתופוטו מתבצעת על ידי חיבור של מספר צילומים סמוכים, שמשתמשים רק במרכזו של כל אחד מהצילומים.

צילומי אויר אנכיים מבוצעים לרוב במצלמות מיפוי ברזולוציות ובגבהים שונים, עבור אורתופוטו ומיפוי ולצורך פענוח השוואתי לצרכי אורתופוטו והפקות.
צילומי אויר אלכסוניים הם צילומי אויר בזויות משתנות, כאשר זויות אלה נקבעות לפי אופי הפרוייקט. צילומים אלכסוניים מבוצעים על ידי מגוון רחב של מצלמות בפרמטרים שונים והם נעשים לצרכי מידול תלת מימדי, לצרכי מולטיויז'ן ולתיעוד אומנותי של נופים ואתרים שונים.

אילת - החוף הצפוני

צילומי אויר- לא רק לצרכים צבאיים

צילומי אויר יכולים לשרת מטרות שונות וכיום הם אף נפוצים לצרכי שיווק של פרויקטים שונים. צילומי אויר מבוצעים כיום לצרכי שיווק פרויקטים נדל"ניים, לקידום פרויקטים תיירותיים ולקידום אירועים בטבע. לצורך קידום פרויקט נדל"ן, לדוגמא, הצילום מבוצע מגבוה ובכך למעשה ניתן להמחיש איך יראה הנוף שיתפרס לעיני הקונים העתידיים. גם כאשר מבקשם לקדם פרויקטים תיירותיים, משתמשים בצילומי האוויר ובעזרתם ממחישים  יתרונות שונים כמו נוף, סביבה ומתקנים.

מתקן ההתפלה בחדרה

איך להוציא את המקסימום מהצילום?

צילום אווירי איכותי ומקצועי יכול להתאפשר בעזרת שימוש בציוד צילום טכנולוגי מתקדם. בעת צילום אווירי מומלץ לעשות שימוש במצלמות טכניות בפורמט רחב, במצלמות דיגיטליות מיוצבות המספקות תמונות חדות ובעלות רזולוציה גבוהה, במערכת משוכללת להדפסת תמונות, בעלת יכולת להפריד צבעים במידה מקסימלית ובמצלמת וידאו בפורמט  DV.

©כל הזכויות שמורות - הסדנא לימודי אומנות ציור פיסול צילום עיצוב
לימודי אומנות | פיסול | ציור | צילום | עיצוב | אומנות שימושית | ימי כיף וגיבוש | עיצוב הבית